Czym jest ISO 9001?

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoje firmy, choć tak naprawdę nie jest do tego przygotowana pod względem nie tyle finansowym, ile mentalnym oraz merytorycznym. Na pewno większość z nich nie wie także i o tym, że czym jest system zarządzania jakością, a szkoda, bo jednak jest to coś, co może w dużej mierze pomóc w rozwoju każdego przedsiębiorstwa i co ważniejsze przyczynić się też do jego rozwoju, a już na pewno podnieść jego rentowność i efektywność. Jeśli mówimy natomiast o taki systemie, na pewno nie można zapomnieć czym jest ISO 9001, która jej pierwszą światową normą systemu zarządzania jakości.

Wprowadzenie ISO 9001

Początki tego standardu miały miejsce w roku 1979, choć wówczas funkcjonował on pod nazwą BS 5750. Normą ISO 9001 stał się on natomiast dopiero osiem lat później. Warto mieć tutaj na uwadze, że ISO 9001 była wielokrotnie poprawiana. Szczególnie wspomnieć trzeba tutaj o zmianach wprowadzonych w latach 1994 i 2000. Z całą pewnością były one skuteczne, ponieważ systemów zażądania jakością z normą ISO 9001 wydanych zostało blisko osiemset tysięcy.

Opis normy

Warto co nieco powiedzieć też o samej normie. Jako że jest ona tak bardzo powszechna i skuteczna, trzeba wiedzieć, co sprawia, że jest ona tak popularna. Otóż musimy zrozumieć, że norma ISO 9001 pomaga zrozumieć i spełnić wymagania klienta, a więc jak nie trudno się domyślić dotyczy najważniejszej kwestii działania każdej firmy. Nie mniej ważne jest również i to, że zastosować ją można w każdej firmie niezależnie od tego, w jakiej branży ona funkcjonuje.